Terapia uzależnień

Terapia uzależnień jest szansą dla osób uzależnionych na zatrzymanie destrukcyjnych zachowań, które negatywnie wpływają na wszystkie sfery ich życia. Celem takiej terapii jest nie tylko abstynencja (całkowite odstawienie środka lub zachowania) czy ograniczenie nałogowego działania, ale także ogólna poprawa jakości życia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Podczas terapii uzależnień pacjent może rozmawiać o swoim uzależnieniu i innych problemach, czy to zdrowotnych, czy emocjonalnych. Zdobywa wiedzę i uczy się nowych umiejętności np. radzenia sobie z emocjami, jak unikać nawrotu uzależnienia, jak rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, jak radzić sobie z głodami (związanymi z uzależnieniem - chęcią zrobienia "czegoś"). Terapia uzależnień może być prowadzona w różnych miejscach, w tym w ośrodkach leczenia uzależnień, gabinetach terapeutycznych czy online.

Kiedy zgłosić się na terapię uzależnień?

Jeśli masz podejrzenia, że jesteś uzależniony od substancji lub zachowań i wpływa to negatywnie na twoje zdrowie, życie osobiste, zachowanie, powinieneś rozważyć zgłoszenie się na terapię uzależnień. Sygnałami ostrzegawczymi są:

 • Trudności w kontrolowaniu swojego użycia substancji lub zachowań.
 • Kontynuowanie używania substancji lub podejmowania działań pomimo negatywnych konsekwencji.
 • Zatajanie zażywania substancji lub uprawiania zachowań przed innymi.
 • Wymaganie coraz większych dawek substancji lub coraz częstszego podejmowania działań, aby osiągnąć pożądany efekt.
 • Doświadczanie objawów odstawienia, gdy przestajesz używać substancji lub podejmować nałogowego działania.
 • Trudności w wypełnianiu obowiązków zawodowych, rodzinnych lub innych.
 • Tracenie zainteresowania innymi działaniami i relacjami.
 • Doświadczanie fizycznych lub emocjonalnych problemów zdrowotnych.

Jeśli zauważasz u siebie te lub inne oznaki uzależnienia, skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą, takim jak terapeuta, w celu uzyskania pomocy. Możesz też udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokaże Ci odpowiednią drogę ku zdrowieniu. Wczesne wykrycie i leczenie uzależnienia może zwiększyć szanse na skuteczność terapii i powrót do zdrowia.

Uzależnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i emocjonalnych, a także wpływać negatywnie na relacje i życie osobiste.

Od czego można się uzależnić?

Uzależnić się można tak naprawdę od wszystkiego. Każde działanie, nad którym traci się kontrolę i negatywnie wpływa na różne aspekty życia, jest uzależnieniem. Wśród najpopularniejszych rzeczy, od których można się uzależnić, wymieniamy:

1
 • Alkohol (każdy rodzaj)
 • Narkotyki (np. kokaina, heroina, marihuana, amfetamina)
 • Leki (np. przeciwbólowe, leki nasenne i leki przeciwdepresyjne)
2
 • Hazard (np. gra w pokera, ruletkę lub automaty do gry, zakłady sportowe)
 • Seks (np. pornografia, masturbacja, seks z wieloma partnerami)
3
 • Jedzenie (wszystkie rodzaje)
 • Internet (np. social media)
 • Zakupy (dowolne)

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu, które objawia się trudnością w kontrolowaniu swojego spożycia alkoholu, kontynuowaniem picia pomimo negatywnych konsekwencji oraz doświadczaniem objawów odstawienia w okresach abstynencji.

Narkomania to uzależnienie od narkotyków, które objawia się trudnością w kontrolowaniu swojego użycia narkotyków, kontynuowaniem ich zażywania pomimo negatywnych konsekwencji i doświadczaniem objawów odstawienia, gdy przestaje się je zażywać

Hazard to uzależnienie od gry, które objawia się trudnością w kontrolowaniu swojego uczestnictwa w grach hazardowych, kontynuowaniem gry pomimo negatywnych konsekwencji i doświadczaniem emocji związanych z grą.

Lekomania to uzależnienie od leków, które objawia się trudnością w kontrolowaniu swojego użycia leków, kontynuowaniem ich zażywania pomimo negatywnych konsekwencji w tym zdrowotnych - zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Warto także dowiedzieć się, jakie zagrożenia mogą spotkać osoby uzależnione od substancji lub zachowań. Pod podanym linkiem znajdują się informacje, w jaki sposób uzależnienie może wpłynąć na różne sfery życia człowieka.

Na szczęście istnieją różne formy leczenia uzależnień. Można na przykład udać się na regularną terapię indywidualną lub skorzystać z oferty stacjonarnego ośrodka leczenia uzależnień. Warto także pomyśleć o samopomocowych grupach wsparcia.

POWRÓT Z UZALEŻNIENIA